29-100 Włoszczowa
ul. Partyzantów 3
Diecezja Kielecka

tel. kanc.  (41) 394 28 88
tel. prob.    (41) 394 31 74

e-mail:       info@parafia-wloszczowa.pl

::
więcej

Prace w kościele i otoczeniu.

Wymiana okien

Data dodania: 2014-03-29

News

Okna Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

 

Włoszczowa jest bardzo uboga w zabytki, dlatego tak cenny zabytek, jak Kościół Parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie wpisany do Rejestru Zabytków musi być w szczególny sposób otoczony naszą troską.                

W latach siedemdziesiątych ub. wieku bardzo modnym i w przekonaniu wielu dobrym rozwiązaniem były żelazne okna. Montowano je od budynków gospodarczych, do hal fabrycznych, a nawet kościołów. Na tych oknach bardzo często występuje wykraplanie wody - roszenie, a zimą ich zamarzanie. Woda ta wsiąka w ściany co powoduje degradacje murów, nawet porost chwastów. Konieczna jest termomodernizacja dla ochrony ciepła w ogrzewanym Kościele, ale jeszcze bardziej dla zabezpieczenia przed zawilgoceniem ścian.                           

Czasem montowano okna żelazne – o podwójnej framudze połączone kilkucentymetrowymi dyblami, o podwójnym szkleniu. Takie rozwiązanie       w miarę dobrze się sprawdziło.

Na moją prośbę WOJEWÓDZKI  KONSERWATOR  ZABYTKÓW wydał zalecenia na wykonanie nowych okien. Mają to być okna drewniane zgodnie z epoką i stylem Kościoła, z szybami zespolonymi, dla usunięcia zawilgocenia, oraz ochrony ciepła w Kościele. Sposób wykonania tych okien był bardzo szczegółowo omawiany z wykonawcą dla uzyskania pożądanych efektów. W nowobudowanym (od 1977r.) kościele w Klimontowie k/ Proszowic zastosowano żelazne okna. Mimo zamontowania witraży okna były przyczyną zawilgocenia i niszczenia ścian. Wyżłobiliśmy bruzdy między framugą okna a ścianą w którą na silikonie została wciśnięta plastikowa listwa – narożnik - dla zabezpieczenia ścian przed zawilgoceniem. Dopiero gdy w 2000 r. zamontowaliśmy po zewnętrznej stronie okna drewniane  z zespolonymi szybami, uzyskaliśmy właściwy efekt.  W Koniecpolu – Chrząstowie w nowym kościele już w 2012r. wymieniono żelazne okna. Stan techniczny naszych żelaznych okien jest jeszcze dobry, ale chodzi o negatywne ich oddziaływanie na  ściany całej budowli. Kościół jest Domem Bożym, Mieszkaniem Chrystusa. Sądzę, że nikt z nas nie chciałby mieć takich okien w swoim mieszkaniu.                      

Załączam kilka zdjęć dla pełniejszego przedstawienia tego tematu.

 

                                                                                                     Proboszcz.

 

                                                                                              Ks. Zygmunt Pawlik

 

Włoszczowa 2014-03-27