Rzymskokatolicka Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

ul. Partyzantów 3
29-100 Włoszczowa
Diecezja kielecka

tel. kanc.  (41) 394 28 88
tel. prob.    (41) 394 31 74

e-mail:       info@parafia-wloszczowa.pl

 

 

Informacje

Kolęda 21-22
2021-12-24

https://e-religijne.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_a8624a409eb93d9d95806fff3b726c93.jpg

Drodzy Parafianie!

W Kościele w Polsce trzeci już rok pochylamy się nad Tajemnicą Eucharystii. Od 28 listopada 2021r. przeżywamy rok duszpasterski pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”, który ma umocnić naszą wiarę w to, że Najświętsza Ofiara, która uobecnia sie na Ołtarzu, wyjednywa nam u Boga konkretne łaski, a my sami przez udział w Eucharystii odmieniamy nasze serca. Niech wiec te nadchodzące święta Narodzenia Pańskiego, w których celebrujemy to co wyznajemy w Credo, że Pan Jezus – Druga Osoba Trójcy Przenajświętszej: dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem, będzie dla nas radością serca. Dalej niech radością naszego serca i budowaniem relacji najpierw przed Bogiem w naszych rodzinach, będzie co niedzielny udział w tych zbawczych misteriach, kiedy możemy przyjąć Pana do serc i pokrzepić się, by nie ustać w drodze budowania jedności w naszych rodzinach, miejscach pracy i wszędzie tam, gdzie jesteśmy posłani by wprowadzać pokój Chrystusowy. Przyjmijcie kochani serdeczne życzenia i dar Bożego błogosławieństwa dla Waszych Rodzin na nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego i Nowy Rok, a Maryja, Pani Włoszczowska, Opiekunka Rodzina niech oręduje za Wami i umacnia Wasze więzi rodzinne.

Ks. Prał. Zygmunt Pawlik – Proboszcz
Ks. Marcin Piotrowski
Ks. Paweł Smolarczyk
Ks. Damian Nowak

Boże Narodzenie 2021r.

MODLITWA RODZINY W DOMU

Dobry i miłosierny Boże, polecamy Twojej opiece nasz dom, rodzinę i wszystko, co posiadamy. Błogosław nam, strzeż od złego, chroń w niebezpieczeństwie, zachowaj od nieszczęścia, umacniaj nasza wiarę, a w smutku i cierpieniu daj ufną nadzieję. Spraw, abyśmy zawsze byli złączeni z Tobą. Amen.

Ojcze nasz … , Zdrowaś Maryjo … , Wierzę w Boga …

Msze Święte Kolędowe w intencji Parafian o godz. 1730

Data

Mieszkańcy Parafii

28.12.2021

Kuzki i Ewina, Motyczno i Danków Mały.

29 .12.2021

ul. Mickiewicza, ul. Kilińskiego, ul. Czarnieckiego, ul. Koniecpolska

ul. Sobieskiego i ul. Biernackiego.

30.12.2021

ul. Strażacka, ul. Wesoła, ul. Świeża, ul. Sadowa, ul. Południowa,
ul. Polna
, ul. Ogrodowa, ul. Głowackiego, ul. Spokojna.

   3.01.2022

ul. Plac Wolności, ul. Kościuszki, ul. Pocztowa, ul. Żwirki, ul. Wigury,
ul. 1 Maja
, ul. Partyzantów, ul. Konopnickiej.

4.01.2022

ul. Dębowa, ul. Młynarska, ul. Śliska, ul. Nowa, ul. Mleczarska,

ul. Targowa, ul. Słowackiego, ul. Góral, ul. Zachodnia, ul. Tęczowa,

ul. Topolowa.

5.01.2022

ul. Przedborska, ul. Wąska, ul. Reja, ul. Kraszewskiego, ul. Dygasińskiego, ul. Tuwima.

7.01.2022

ul. Fredry, ul. Orzeszkowej, ul. Makuszyńskiego, ul. Witosa,
ul. Norwida
, ul. Sienkiewicza, ul. Sienkiewicza bloki nr 32 i 40.

10.01.2022

ul. Śląska, ul. Dworcowa, ul. Wiśniowa, oś. Broniewskiego: 1 i 2.

11.01.2022

Os. Broniewskiego: 3, 4, 5, 6, 8 i 9.

12.01.2022

Os. Broniewskiego: 10, 11, 12, 13, 16, 15, 17 i 18.

13.01.2022

oś. Broniewskiego: 19, 20, 21, 22 i 23.

14.01.2022

Od 1600 na indywidualne zgłoszenia w domach.

Troska o sprawy Kościoła należą do obowiązków każdego parafianina.                                  

Od marca 2019r. dotknęła nas pandemia Koronawirusa  Covid 19, która cięgle z różnym natężeniem  sieje niepokój w wielu sercach. Ograniczyła ona udział w liturgii Mszy Św.

 i innych nabożeństwach w Kościele. W Roku Eucharystii ograniczyła możliwość przystępowania do sakramentów, zwłaszcza Komunii Św. W tej sytuacji ratunkiem są Msze Św. i nabożeństwa transmitowane przez TV i Internet. Nasza parafia ciągle transmituje przez Internet www.parafia-wloszczowa.pl wszystkie Msze Św. i nabożeństwa. Wielu ludzi korzysta z tej transmisji. Wszystkie posługi duszpasterskie; Rekolekcje Wielkopostne, I Komunia Św., Bierzmowanie i odpusty były systematycznie wypełniane.
W Adwencie przeżyliśmy rekolekcje przygotowujące nas do Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Wielu parafian korzystało z nich w Kościele, ale była też duża grupa korzystających z przekazu kamery.

Drugim bardzo ważnym elementem funkcjonowania parafii są sprawy materialne. Pandemia spowodowała znaczny spadek ofiar na tace. Bieżące wydatki utrzymania parafii
są bardzo duże. Są inwestycje, które kosztują, ale po ich zakończeniu tyko się nimi cieszymy, jak np. malowanie kościoła, czy inne prace konserwatorskie. Są jednak inwestycje, których eksploatacja nadal kosztuje jak np. ogrzewanie, przekaz kamery, użytkowanie Starej Plebanii itp. W ostatnim roku zrobiliśmy remont wieży – Sygnaturki. Kosztorys tego zadania to 750 459,48zł. Dotacja Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyniosła 370 tyś. zł. Ponad 380 tyś zł. to wkład własny Parafii. Przeprowadzono remont Wikariatu i częściowo Plebanii.

Mur cmentarza od ul. Partyzantów jest wybudowany na nowym fundamencie. W niedługim czasie będą założone bramy. Wszystkie inwestycje są rozliczone i wypłacone.

Od ul. Wiśniowej jest już przygotowany solidny fundament i w przyszłym roku chcemy postawić mur.  Przy pomocy Starostwa Powiatowego jest złożony Wniosek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie remontu grobów pomordowanych

w czasie II wojny Światowej, (również Krwawej Niedzieli) i utwardzenie alejki. Wykonanie tych prac będzie zależało od waszej ofiarności.  

Bardzo starym Polskim zwyczajem jest, że z racji Świat Bożego Narodzenia księża idą do waszych domów z modlitwą, błogosławieństwem i krótką rozmową duszpasterską.
Przy tej okazji są składane ofiary na Kościół i dla księży. W tym roku, jak w ubiegłym, jest wyjątkowa sytuacja. Nie chcemy stwarzać obaw i lęków, że ksiądz może przynieść wirusa,

my też się chronimy. Ks. Biskup zalecił inną formę kolędy niż zwykle, dlatego zostaną rozdane do każdego domu koperty, w których są; Życzenia, Modlitwa Kolędowa do odmówienia  w rodzinie, kilka informacji o parafii, wykaz kiedy będzie odprawiona  Msza Św. w Kościele w ich intencji wg zamieszkania, blankiet wpłaty bankowej na konto parafii   i Bożonarodzeniowy  Obrazek. Gdyby ktoś nie otrzymał takiej koperty, to będą jeszcze wystawione przy gazetach. Prosimy o wpłaty na konto, lub złożenie ofiary w podpisanej kopercie. Niech Nasza Patronka Opiekunka Rodzin wyprasza nam Błogosławieństwo.

Gdyby ktoś życzył sobie przybycie księdza do domu, to prosimy o zgłoszenie.

                                                                                              Szczęść Boże.

                                                                Ks. Zygmunt Pawlik

Włoszczowa 2021r.