Kościół Parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie posiada bardzo cenny instrument muzyczny wpisany do Rejestru Zabytków – piszczałkowe organy. O wyjątkowości tego instrumentu świadczy zastosowana w nim traktura mechaniczna, co było stosowane tylko w starych instrumentach. Organy te znalazły swoje miejsce w książce Piotra Rosińskiego p.t. ZABYTKOWE ORGANY W WOJEWÓDZTWIE KIELECKIM NA STR. 318 i 319. Wydawnictwo PWN WARSZAWA 1992 KRAKÓW. Zbudowane zostały w 1804 r. W następnych latach były remontowane i przebudowane. Od 1987 r. instrument ten jest nieczynny, oficjalnie w remoncie. Ks. Bp Kazimierz Ryczan kierując mnie do pracy duszpasterskiej we Włoszczowie polecił, żebym przeprowadził remont tych organów „…bo Włoszczowa z racji, że ma Sanktuarium Matki Bożej powinna mieć dobry instrument muzyczny – zasługuje na to.” Po przeprowadzeniu rozeznania, zasięgnięciu opinii, rady niektórych parafian i fachowców postanowiłem przeprowadzić prace restauratorskie i konserwatorskie chóru, prospektu organowego, konserwacji istniejących elementów instrumentu, oraz rozbudowę z 13 – głosowych, do granic możliwości zmieszczenia ich w przewidzianym miejscu do 22 głosów. Wszystkie zaplanowane prace przy organach i chórze stanowią integralną część instrumentu oraz zabytkowego Kościoła we Włoszczowie. Koszt całej inwestycji jest bardzo duży. W ubiegłym roku szafa organów i balustrada chóru zostały poddane konserwacji i odnowieniu w pracowni konserwatorskiej. Jest to pierwszy etap zaplanowanych prac restauratorskich, konserwatorskich i rozbudowy organów w naszym Kościele. Gdy byłem proboszczem w Wiślicy, w każdym roku odbywały się koncerty w tamtejszej Bazylice p.w. Narodzenia NMP.
Włoszczowa ma Dom Kultury, Hale Sportowe, jednak nie jest możliwe by zakupić taki cenny instrument, który będzie rzadko używany. Kościół jest jedynym miejscem, gdzie może być tak wysokiej klasy instrument, który będzie stale używany i konserwowany. Może też służyć do koncertów jak to bywa w wielu kościołach.
17 listopada o godzinie 12.00 przez Bp Kazimierza Ryczana zostały poświęcone nowe organy parafialne. Odbył się mini koncert muzyki organowej, który prezentował ks. Michał Olejarczyk, a na instrumencie grał Ks. Przemysław Moćko. Montaż organów trwał tydzień czasu, a strojenie instrumentu około dwóch tygodni.
Proboszcz Ks. Zygmunt Pawlik
Dyspozycje nowych organów.
Manuał I: - C-g”’- 56 tonów
- Pryncypał - 8’ w prospekcie
- Bourdon - 8’ C-f”, fx” – g”’
- Oktawa - 4’
- Szpicflet - 4’
- Nasard - 2 2/3’
- Superoktawa - 2’
- Mixtura - 1 1/3’ , 4x
- Trompet - 8’
Manuał II - C-g”’- 56 tonów
- Gamba - 8’
- Kwintadena – 8’
- Flet kryty - 8’
- Pryncypał – 4’
- Rurflet - 4’
- Sesquialtera - 2 2/3’
- Flet - 2’
- Kwinta - 1 1/3’
- Dulcjan - 8’
Pedał – C-f’– 30 tonów.
- Subbas - 16’ (Połączenia; I/ped, II/ped, II-I)
- Oktawbas - 8’ (Tremolo Manuału II)
- Fletbas -8’
- Chorałbas - 4’
- Fagot – 16’